loader loader

Ataksja Friedreicha (choroba) – przyczyna, objawy, leczenie

Choroba Friedreicha jest bardzo rzadko występującą chorobą o podłożu genetycznym. Zaliczana jest do jednych z najcięższych dziedziczonych ataksji. Powoduje silne zmiany zwyrodnieniowe mięśni szkieletowych, mięśnia sercowego, niektórych części układu nerwowego oraz wątroby i trzustki. Nie są znane metody i leki, które umożliwiłyby całkowite wyleczenie tej choroby.

Co to jest choroba Friedreicha?

Choroba Friedreicha (FRDA1) po raz pierwszy została opisana w 1863 roku przez Nikolausa Friedreicha. Jest chorobą o podłożu genetycznym, dziedziczoną w sposób autosomalnie recesywny, tzn. by dziecko zachorowało, musi odziedziczyć dwie całkowicie zmienione kopie tego samego genu. Występuje ona bardzo rzadko i jest jedną z najcięższych dziedziczonych ataksji. Prowadzi ona do postępującego zwyrodnienia mięśni szkieletowych, mięśnia sercowego, niektórych części układu nerwowego oraz wątroby i trzustki.

Przyczyny choroby Friedreicha

Choroba Friedricha spowodowana jest mutacją dynamiczną w genie o nazwie FXN, który znajduje się na chromosomie 9. (struktura zlokalizowana w jądrze komórkowym, odpowiedzialna z przekazywanie informacji genetycznej).

Gen o nazwie FXN jest odpowiedzialny za kodowanie białka o nazwie frataksyna. Białko to odgrywa znaczącą rolę w metabolizmie żelaza. Uszkodzenie kolejności aminokwasów w genie odpowiedzialnym za budowę tego białka jest przyczyną choroby Friedreicha. Brak białka powoduje gromadzenie się żelaza (Fe) w mitochondriach (organelle, w których produkowana jest energia), silne zaburzenia w aktywności białek żelazo-siarkowych (Fe-S) oraz nasilony stres oksydacyjny. Deficyt białek Fe-S jest bardzo charakterystyczny dla komórek mięśnia sercowego oraz komórek nerwowych.

Frataksyna odgrywa ważną rolę w regulowaniu wejścia żelaza do mitochondrium, określa, jak wiele go potrzeba i jaka jego ilość będzie zużyta. Obniżenie poziomu frataksyny u pacjentów z chorobą Friedriecha powoduje, iż przedostanie się żelaza do mitochondrium nie jest w ogóle kontrolowane. Żelazo, które przenika w ilości nienadzorowanej, wchodzi w reakcje z tlenem. W następstwie tego procesu powstają toksyczne związki, tzw. wolne rodniki.

Za ich sprawą dochodzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu mitochondriów. Hamowana jest produkcja energii, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdej komórce. U osób zdrowych istnieje szereg mechanizmów pozwalających na usuwanie nadmiaru wolnych rodników, które niszczą komórki nerwowe. W przypadku osób chorych na chorobę Friedreicha proces ten jest ograniczony.

Objawy choroby Friedreicha

Choroba Friedriecha ujawnia się między 8. a 15. rokiem życia, choć zdarzają się przypadki ujawnienia po 25. roku życia, bądź w dzieciństwie. Śmierć osoby chorej następuje najczęściej z powodu różnych powikłań do około 20 lat od wystąpienia pierwszych objawów.

Do objawów najczęściej występujących w przebiegu choroby Friedricha zaliczamy:

  • niepewność i chwiejność chodu oraz ruchu, zwłaszcza po zamknięciu oczu,
  • ataksja tułowia, górnych kończyn oraz chodu,
  • silne osłabienie kończyn, zarówno dolnych, jak i górnych, które prowadzi do niedowładu oraz pojawienie się bardzo silnych przykurczów mięśniowych,
  • widoczna deformacja kości i skrzywienie kręgosłupa,
  • upośledzenie temperatury ciała,
  • upośledzenie bólu i dotyku, problemy ze wzroku, czasem zanik nerwu wzrokowego, jak również oczopląs,
  • upośledzenie umysłowe, wahania nastroju,
  • problemy z mową i komunikacją, spowolnione wypowiadanie słów, mowa bełkotliwa, całkowicie niezrozumiała,
  • z czasem zanik odruchów głębokich,
  • tzw. stopa friedreichowska (stopa na nadmiernym wyżłobieniu),
  • zwyrodnienie w obrębie dróg rdzeniowo-móżdżkowych,
  • zwyrodnienie w drogach piramidowych sznurów tylnych rdzenia kręgowego oraz w móżdżku,
  • niemożność rozpoznawania przedmiotów za pomocą dotyku,
  • zanik odruchów głębokich,
  • dodatni objaw Babińskiego.

Choroba Friedricha – leczenie

W chwili obecnej nie ma leków i metod, które pozwoliłyby całkowicie i skutecznie wyleczyć chorobę. Stosowane jest leczenie objawowe w zależności od objawów dominujących (m.in. u pacjentów ze skrzywieniem kręgosłupa – gorsety ortopedyczne oraz ćwiczenia korekcyjne, w przypadku deformacji stóp wkładki ortopedyczne czy też soczewki oraz okulary u osób, które mają problemy ze wzrokiem).

Cały czas trwają badania nad nowymi terapiami i metodami w celu niesienia pomocy osobom chorym oraz poprawy ich jakości życia. Jedną z takich metod jest podawanie pacjentom antyoksydantów, tzw. wymiataczy wolnych rodników. Atakują one i niszczą nadmiar wolnych rodników, a co ważne, nie powodują skutków ubocznych.

Bibliografia

 
W Wylecz.to opieramy się na EBM (Evidence Based Medicine) – medycynie opartej na faktach i wiarygodnych źródłach. Dowiedz się więcej o tym, jak dbamy o jakość naszych treści.


  1. Neuroanatomia czynnościowa i kliniczna, Janusz Moryś, Olgierd Narkiewicz, wyd. 2001 r.
  2. Atlas neuroanatomii i neurofizjologii Nettera, David L. Felten, Anil N. Shetty. Wyd. 2012 r.
Opublikowano: 04.11.2013; aktualizacja:

Oceń:
4.6

Magdalena Kacperska

Magdalena Kacperska

Lekarz

Dr n. med. Magdalena Justyna Kacperska, studia magisterskie ukończyła w 2009 roku na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska. Stopień naukowy dr n.med. obroniła z wyróżnieniem na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w 2014 roku. Posiada liczne publikacje w języku polskim oraz języku angielskim. Zaangażowana w liczne projekty naukowe (z zakresu neurologii, immunologii, chirurgii naczyniowej) oraz pracę dydaktyczną. Szczególnie zaangażowana w projekty związane ze stwardnienie rozsianym (SM), rolą miRNA w SM, udarami niedokrwiennymi oraz destabilizacją blaszki miażdżycowej.

Komentarze i opinie (1)


A po co kobieta ma walczyć z mizoandrią ? Mi tak wygodnie. Nie. chcę tego zmieniać zasłużyliście na to.

Może zainteresuje cię

Wideo – Udar krwotoczny

 

Niewyspanie – przyczyny, objawy, skutki, leczenie

 

Nerwiak – co to jest? Przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie

 

Wady cewy nerwowej (wrodzone) – czym są, przyczyny, profilaktyka

 

Ataksja móżdżkowa i czuciowa – co to jest, jakie są rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

 

Otępienie czołowo-skroniowe (FTLD) – co to za choroba?

 

Zespół Wallenberga – przyczyny, objawy, leczenie

 

Ból i zawroty głowy – dlaczego boli głowa i kręci się w głowie?