opp
16. Lipiec 2024 14:27
 
· skipper dnia 04-10-2016 · Kategoria: Medycyna ·
Medyczny Nobel za odkrycie mechanizmów autofagii

Dzięki pracom tegorocznego noblisty Yoshinori Ohsumi rozumiemy, w jaki sposób komórka pozbywa się odpadów, dokonując recyklingu białek.

Nobla 2016 w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymał Yoshinori Ohsumi za odkrycia dotyczące mechanizmów autofagii. Słowo "autofagia” pochodzi z języka greckiego, przy czym „auto”, oznacza „samo”, zaś "phagein" – „jeść”. Tak więc oznacza to „samozjadanie”.Instytut Karolinska w Sztokholmie w Szwecji docenił go m.in. za prowadzone w latach 90. "błyskotliwe eksperymenty".

- Odkrycia Ohsumiego doprowadziły do ustalenia nowego paradygmatu w rozumieniu tego, w jaki sposób odradzają się składniki komórki - odczytano w krótkim oświadczeniu, prezentując powody nagrodzenia Japończyka.

- Jego odkrycia otworzyły drogę do zrozumienia procesów fizjologicznych takich jak adaptacja do głodu czy odpowiedź na zakażenie - dodano.

Tegoroczny laureat odkrył mechanizm autofagii (autofagocytozy) polegającej na trawieniu przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej struktury. Występuje on u wszystkich organizmów zawierających jądro komórkowe (tzw. eukariontów). Odbywa się zarówno w komórkach zdrowych, jak i patologicznych. Mechanizm ten wykorzystywany jest szczególnie w okresie niedoboru substancji odżywczych. Komórka podtrzymuje wtedy głównie procesy niezbędne do życia, a energię pozyskuje ze zbędnych elementów.

Yoshinori Ohsumi jest 23. laureatem Nagrody Nobla urodzonym w Japonii, i szóstym Japończykiem, który otrzymał ją w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Ohsumi za swoje badania dostanie czek na kwotę 8 mln koron szwedzkich, czyli ok. 933 tys. dolarów.
Źródło: tvn24.pl

 
 
Copyright © by Fundacja Samarytanin
 
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.